Hrad Krásna Hôrka

SNM - Múzeum Betliar - Hrad Krásna Hôrka

Lokalizácia: Košický kraj / Krásnohorské Podhradie

Adresa sídla: Krásna Hôrka, 049 41 Krásnohorské Podhradie

Hrad Krásna Hôrka

Špecializovaná stála hradná expozícia prezentuje fortifikačné staviteľstvo od XIII. - XIX. storočia, základné informácie o hrade a jeho majiteľoch. Expozícia je rozmiestnená v troch častiach hradu, v najstaršej časti - v jadre hradu je expozícia venovaná dávnej minulosti - praveku východnej časti Gemera, vzácnym exponátom románskej a gotickej doby ( bojová výzbroj a výstroj), remeselnej činnosti na hrade a v jeho okolí Mučiareň dokumentuje ukážky unikátnych nástrojov používaných pri praktikách donucovacieho práva niekdajších pánov hradu.
Vzácna je zbierka stredovekých zbraní : bodné, sečné, rezné, bicie a viacúče-lové (halapartne, kopije, palcáty. meče), zbierka strelných zbraní ( hradných pušiek, pištolí a historických diel ), zbierka zbraní orientálneho pôvodu.
V obytných priestoroch stredného hradu dominuje pôvodné zariadenie zo XVII. storočia, ktoré je v úzkom spojení s dejinami hradu, ako : zasadacia sieň župných kongregácií, veľká ozdobná skriňa z konca XVII. storočia ( dar Fran-tiška Rákócziho II. ) a ďalšia vzácna zbierka historického nábytku.

Svojou tematikou sú vzácne obrazy pôvodného zariadenia hradu, portrét šaša, hradného bubeníka, zriedkavý prípad dlhého života od Jozefa Czauczika. Zrušenie nevoľníctva od Henrika Caveta, portréty Andrássyovcov od Zsigmunda Vajdu, portrét kráľa Oswalda od Jakopa Barbariho a ďalšie.

Začiatkom XX. Storočia v štyroch miestnostiach bebekovského krídla, gróf Dionýz Andrássy zriadil pietne múzeum na svoju manželku - Francisku. V priestoroch niekdajšej veľkej bašty po roku 1770 vybudovali hradnú kaplnku s klasicistickým interiérom, so vzácnym obrazom Krásnohorskej Madony z roku 1739. V susedstve kaplnky vznikla rodinná hrobka Andrássyovcov. V dolnom hrade, začiatkom XVII. Storočia boli vytvorené miestnosti pre hradnú posádku. K najzaujímavejším miestnostiam traktu patrí hradná kuchyňa, s otvoreným ohniskom a pôvodným zariadením, hudobný salón so vzácnou zbierkou hudobných nástrojov, z ktorých vynikajú basetové rohy od bratislavského rodáka - nástrojára Teodora Lotza z roku 1807.

tel : 058/7324769