Skanzen ťažkej bojovej techniky

Súčasťou stálej expozície Múzea SNP je skanzen ťažkej bojovej techniky. Nachádzajú sa v ňom zbrane česko-slovenskej, nemeckej a sovietskej výroby

Lokalizácia: Banskobystrický kraj / Banská Bystrica

Adresa sídla: Kapitulská 23, 975 59 Banská Bystrica

Skanzen ťažkej bojovej techniky

Česko-slovenský ľahký tank vzor 38 (LT-38), ktorý úspešne zasahoval do bojov na úseku Strečno - Dubná Skala - Priekopa. Posilňoval obranyschopnosť príslušníkov II. taktickej skupiny 1.ČSA na Slovensku na obrannom úseku Telgárt.

Česko-slovenská 10 cm poľná húfnica, vzor 14/19, ktorá ako základný delostrelecký palebný prostriedok zasahovala do bojov na všetkých úsekoch povstaleckého frontu.

K raritným exponátom sa radí guľometný vozeň z pancierového vlaku IPV-II Hurban, ktorý bol počas septembrových dní vyrobený v železničných dielňach vo Zvolene. Pancierový vlak Hurban posilňoval obranyschopnosť príslušníkov povstaleckej armády na úsekoch: Hronská Dúbrava - Žiar nad Hronom, Banská Bystrica - Diviaky a Brezno - Červená Skala.

Z nemeckej ťažkej techniky sú v skanzene vystavené:

stredný tank Pz.Kpfw. IV Ausf. J, nemecké útočné delo StuG. 40 Ausf. G, nemecký pechotný voz Sd.Kfz. 250, nemecký stredný pechotný voz Sd.Kfz. 251 Ausf. D a nemecká 10,5 cm poľná húfnica M 18/40, ktoré zasahovali do bojov ako útočné a podporné prostriedky nacistickej pechoty na všetkých úsekoch povstaleckého frontu.

Sovietska ťažká bojová technika je prezentovaná:

stredným tankom T-34/85, 57 mm protitankovým kanónom vz. 43, 76,2 mm divíznym kanónom vz. 42, 152 mm húfnicami vz. 37, 122 mm húfnicami vz. 38 a 85 mm protilietadlovým kanónom vz. 44.

Ďalšia ťažká bojová technika, 7,5 cm horský kanón vz. 15 a 45 mm protitankový kanón vz. 42, je umiestnená vo vstupných priestoroch Múzea SNP.


Ďalšie exponáty ťažkej bojovej techniky:

Nemecký stredný pechotný voz Sd. Kfz. 251 Ausf. D
Útočný a podporný prostriedok nacistickej pechoty.
Zasahoval na všetkých úsekoch povstaleckého frontu.

Nemecký pechotný voz Sd. Kfz. 250
Útočný a podporný prostriedok nacistickej pechoty.
Zasahoval na všetkých úsekoch povstaleckého frontu.

Nemecký stredný tank Pz.Kpfw.IV Ausf. J