Prírodovedné múzeum

Prírodovedné múzeum sa zameriava na výskum, dokumentáciu a prezentáciu rozmanitosti a vývoja živej a neživej prírody najmä na území Slovenska. Je ústredným metodickým pracoviskom s celoslovenskou pôsobnosťou.

Lokalizácia: Bratislavský kraj / Bratislava

Adresa sídla: Vajanského nábrežie 2, 00000 Bratislava

Prírodovedné múzeum

Prírodovedné múzeum sa zameriava na výskum, dokumentáciu a prezentáciu rozmanitosti a vývoja živej a neživej prírody najmä na území Slovenska. Je ústredným metodickým pracoviskom s celoslovenskou pôsobnosťou. Svojimi zbierkami (cca 2,4 milióna zbierkových predmetov) sa zaraďuje medzi významné prírodovedné európske múzeá. Akvizičná činnosť múzea je zameraná najmä na územie Slovenska.

Zbierky sa poskytujú odbornej verejnosti na vedecké štúdium a širšej verejnosti sa predstavujú prostredníctvom expozícií a výstav, prednášok, knižných monografií, publikačných výstupov v odbornej i dennej tlači, rozhlase a televízii. Prírodovedné múzeum sídli v hlavnej budove SNM na Vajanského nábreží č.2

 

zbierky

Zbierkový fond múzea tvoria mineralogické, petrologické, paleontologické, antropologické, botanické a zoologické zbierky. Akvizičná činnosť múzea je zameraná najmä na územie Slovenska, zo zahraničia sa získava materiál predovšetkým na výstavné účely a na porovnávacie štúdium. Cenný je najmä typový a historický dokladový materiál a tiež kolekcie významných vedcov a zberateľov. Mineralogický a petrologický fond (viac ako 23 000 kusov) patrí k najväčším na Slovensku. V mineralogickom fonde sa nachádza množstvo vzácnych minerálov zo slovenských a svetových lokalít, typové vzorky z viacerých lokalít Slovenska a tiež kolekcia drahých a ozdobných kameňov. Petrologická zbierka reprezentuje pestrú horninovú skladbu Západných Karpát a študijné vzorky európskych geologických jednotiek

Paleontologický zbierkový fond( cca 360 000) je najväčšou kolekciou skamenelín na Slovensku. Vedecky najvýznamnejšia je kolekcia 1256 ks typových exemplárov. Medzi najcennejšie zbierky patria nálezy neogénnych stavovcov z Devínskej Kobyly, pliocénnej suchozemskej fauny z Hajnáčky, ako aj výstavný exemplár doposiaľ najkompletnejšej kostry mamuta zo Senca, či nález stupaje triasového dinosaura na Slovensku. Antropologický zbierkový fond eviduje takmer 9 000 osteologických pozostatkov z rôznych slovenských lokalít. Vzácna je kolekcia viac ako 50 neolitických kostrových nálezov ,3 egyptské múmie, čelová kosť neandertálca a neskoromladopaleolitická lebka z územia Slovenska.

Prevažnú časť botanického zbierkového fondu tvorí najväčšia herbárová zbierka na Slovensku, ktorú tvorí vyše 460 000 položiek z celého sveta. Z historických kolekcií je najvýznamnejší Herbár mnícha Cypriána pochádzajúci z 2.pol. 18 storočia a zbierka Andreja Kmeťa, ktorá obsahuje vyše 77 000 herbárových položiek. Zoologický fond je najpočetnejšou zoologickou zbierkou na Slovensku, ktorá pozostáva z takmer 1,5 mil. exemplárov (dermoplastické , kožkové, tekutinové, a entomologické preparáty, osteologický, oologický materiál, zbierka vtáčích vajec apod.) Fond sa člení na viaceré samostatné celky, z ktorých najrozsiahlejšia je zbierka bezstavovcov. Z vedeckého hľadiska je najvýznamnejšia kolekcia typového materiálu.

 

vedecko-výskumná činnosť

Vedecko-výskumná činnosť múzea sa orientuje na výskum a dokumentáciu biotických a abiotických zložiek prírody Západných Karpát. Odborní pracovníci múzea spolupracujú aj na projektoch iných vedeckých inštitúcií (najmä Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského), ktoré sa často riešia v rámci medzinárodnej spolupráce.

Výstupom z výskumov sú vedecké štúdie a články, špecifické odborné výstupy (scenáre, expozície, výstavy, prednášky, katalógy, súpisy atď.).

V odboroch neživej prírody sa riešia úlohy zamerané na mineralogické a litolologicko-petrologické štúdium a dokumentáciu vybraných celkov Západných Karpát. Pozornosť sa venuje tiež významným osobnostiam v dejinách geológie so vzťahom k Slovensku.

V oblasti paleontológie je výskum a dokumentácia zameraná na vybrané skupiny fosílnej fauny a stratigrafické horizonty na území Slovenska; v rámci antropológie sa zameriava výskum na prehistorické, protohistorické a historické populácie na Slovensku.

Biologické disciplíny realizujú základný výskum zameraný na monitorovanie rozšírenia vybraných komponentov biodiverzity Slovenska s akcentom na plánovitý odber a múzejnú dokumentáciu vzácnych a ohrozených zložiek bioty.

 

bezplatné služby

Odborné konzultácie
Hubárska poradňa cez internet na E-mailovej adrese: botanika@snm.sk,
Bezplatné fotografovanie a filmovanie zbierkových predmetov, expozícií a výstav je umožnené:
- spravodajským štábom, ktoré nakrúcajú príspevky pre aktuálne spravodajské relácie
- denníkom a časopisom informujúcim o aktuálnych podujatiach v Prírodovednom múzeu SNM

 

platené služby

Fotografovanie
Filmovanie