VEĽKONOČNÝ KONCERT: G. VERDI: REQUIEM

1.4.2023 19:30

G. Verdi

Miesto: Farský kostol nanebovzatia panny Márie,

Veľkonočný koncert vo FARSKOM KOSTOLE NANEBOVZATIA PANNY MÁRIE v Banskej Bystrici, Nám. Štefana Moyzesa


Účinkujú:

Astrik Khanamiryan - soprán (Arménsko)

Gosha Kowalinska - mezzosoprán (Poľsko)

Zi-Zhao Guo - tenor (Čína)

Ivan Zvarík - bas (Slovensko)

Spoluúčinkuje: zbor a orchester Štátnej opery

Dirigent: Ján Procházka

Koncertný majster: Oldřich Husák
Zbormajster: Daniel Simandl

Mnoho nesmrteľných umeleckých diel vzniklo z veľkých emócií. Najčastejším motívom je nepochybne láska, ale výtvory až mrazivej krásy sú výsledkom iných emócií: sklamania, bolesti, straty. Takým je Messa di requiem Giuseppe Verdiho, najslávnejšie neoperné dielo tohto velikána talianskej romantickej hudby. Svoje korene má v správe o smrti veľkého talianskeho skladateľa Gioacchina Rossiniho v roku 1868, ktorá Verdiho mimoriadne silne zasiahla. Ako veľká osobnosť vtedajšieho hudobného sveta preto vyzval najznámejších talianskych skladateľov, aby na počesť Rossiniho spoločne napísali smútočnú omšu.

Skladatelia plán uskutočnili, no skladba, ktorej každá časť mala iný hudobný rukopis, napokon nebola uvedená. Nešťastný Verdi si svoju časť Libera me zobral späť so slovami, že omší za mŕtvych je už toľko, že je zbytočné pridávať ďalšiu. Tento svoj názor však zmenil po smrti vynikajúceho talianskeho spisovateľa Alessandra Manzoniho (1873). Tento popredný taliansky mysliteľ 19. storočia mal pre Taliansko taký význam, ako Goethe pre staršiu generáciu Nemcov: plnil úlohu akejsi literárnej duše krajiny. Skladateľ sa teda rozhodol pre vytvorenie Requiem na počesť Manzoniho a toto dielo bolo uvedené na prvé výročie jeho smrti v milánskom Chráme sv. Marka. Onedlho sa stalo najčastejšie uvádzaným dielom svojho druhu.

Je nespochybniteľné, že fundament Verdiho Requiem tvoria kresťanské idey a symboly, napriek tomu sa však vymyká z liturgického rámca a nie je smútočnou omšou v cirkevnom chápaní. V dobe svojej premiéry bolo Requiem kritizované za svoju prílišnú opernosť, opulentnosť, bolo nazývané operou v kresťanskom háve. Tieto výhrady však nič nemenia na skutočnosti, že ide o majstrovské dielo génia, naplnené výrazovou úprimnosťou a pôsobivosťou.

VEĽKONOČNÝ KONCERT: G. VERDI: REQUIEM
Dátumy podujatí
1.4.2023 sobota 19:30 hod. Pridať do kalendára

Pokladne a rezervácie vstupeniek

Alica Miklošková

Národná ulica 11, 974 01 Banská Bystrica
infolinka: +421 48 2457 120
email: rezervacie@stateopera.sk

Otváracie hodiny

Po, St, Pi: 13,00 -16,00; Ut, Št: 13,00 - 17,00, v deň konania predstavenia 45 minút pred jeho začiatkom.

Inštitúcia prijíma poukážky Le Cheque Dejeuner a Darčekové lístky VAŠA Slovensko.

Elektronickou vstupenkou sa možno preukázať aj pomocou mobilného zariadenia.