Ó, ŠATY!

6.10.2020 - 10.1.2021

Slovenskú národnú galériu zasa raz pekne „vyobliekame". Po výstave Nech šije! z roku 2017, ktorá priniesla rozsiahly pohľad na módu socialistického Československa, sú v našom hľadáčiku aktuálneho projektu Ó, šaty celkom súčasné odevné praktiky a podpora živého umenia.

Trvanie výstavy od – do: 6.10.2020 - 10.1.2021

V podaní slovenských odevných dizajnérov spustíme do vôd galérie umenia vlajkovú loď módneho návrhu: spoločenské šaty. A hoci súčasná móda hľadí na dress code bez zbytočného rešpektu, odev pre zvláštnu, ritualizovanú chvíľu ako Ples v opere, Met Gala, svadba alebo maturitný večierok, si aj dnes nárokuje intenzívnu pozornosť dizajnéra i nositeľa. Formát spoločenských šiat je hedonistický, pompézny, hlasný - pre návrhára je zároveň jeho esenciálnou, profilovou výpoveďou.

Príležitosť ukázať práve tento odtieň módy a premiérovo uviesť silnú zostavu slovenského odevného dizajnu sme dostali vďaka daru, ktorý SNG venovala Nadácia Tatra banky. Súčasťou galerijnej zbierky úžitkového umenia a dizajnu sa tak stala mimoriadna kolekcia spoločenských šiat reprezentujúcich dekádu špeciálneho ocenenia udeľovaného v rámci Ceny Nadácie Tatra banky za umenie (CNTBU), ktoré odevným návrhárom poskytuje príležitosť navrhnúť šaty pre múzu/moderátorku galavečera Adelu Vinczeovú. Desať odevných dizajnérov, medzi ktorými sú zvučné mená aj shooting stars domácej scény, na výstave podporujú tvorcovia spolupracujúci na šperkových objektoch, grafickom alebo textilnom dizajne šiat.

Téma spoločenského odevu je zároveň previazaná s hutným digitálnym exkurzom do výtvarných zbierok a archívu SNG. Cez indície ako šaty, gala, múza, glamour, ples, dress code nahliadame do mondénnej francúzskej módy, „predvádzame" večerné róby slovenského realizmu a moderny, úbory nonkonformných múz, či svadobné alebo abiturientské divy v šatách ich života.

Výstavný projekt sprevádza séria originálnych fotografií jedenástich šiat od desiatich dizajnérov. Fotograf Martin Deko (SNG) situoval modelku Katarínu Sido (SNG) a jednotlivé odevy do provizória depozitárneho domu v Hurbanových kasárňach - prostredia plného umenia. Sugestívne spojenia a kontrasty - umenie presvitajúce spod ochranných vrstiev v prítmí jeho dočasného, časom výrazne poznačeného domova spolu s protikladným, živým a novým elementom, inšpirovali aj autorov scénograficko-mappingového návrhu výstavy.

Módou dnes silno rezonuje téma udržateľnosti - návrhári odmietajú navrhovať na jedno použitie, rýchlo a globálne. Princípy ako slow, upcycling, re-dizajn, etika, ekológia pokladáme za natoľko aktuálne a dôležité, že sme sa rozhodli razantne ich aplikovať do výstavného modulu Ó, šaty! Namiesto vytvárania novej, jednorazovej výstavnej architektúry využívame a recyklujeme materiály a prvky z galerijných depozitárov, ktoré doteraz slúžili ako ochrana pri preprave diel či ako mobiliár. Stali sa tak súčasťou inscenovaného, voľne zostavovaného „environmentu" výstavy, ktorý asociuje prepojenie starého a nového, dočasného i stáleho, vzácneho aj banálneho.

Túto špecifickú a doposiaľ zriedkavú akvizíciu šiat v galérii komentujeme a interpretujeme aj metódami divadla a mappingu v spolupráci s divadelným a televíznym scénografom Jurajom Kuchárekom a s grafickým dizajnérom a multimediálnym umelcom Jánom Šickom, ktorý je aj autorom vizuálnej identity výstavy a grafického spracovania jej sprievodcu, ktorý k výstave vychádza.

Grafický dizajn výstavy, video mapping: Ján Šicko

Scénografia výstavy: Juraj Kuchárek

Fotografie šiat: Martin Deko (SNG)

Modelka: Katarína Sido (SNG)

Vizáž: Tomáš Vida

Dizajnérky/ dizajnéri: Maja Božović Bažik, Pavol Dendis, Boris Hanečka, Marcel Holubec W., Martin Hrča, Lukáš Krnáč, Michaela Ľuptáková, Andrea Chrastinová Pojezdálová, Lenka Sršňová, Mária Štraneková

Dizajnérska/ umelecká spolupráca: Lucia Babjaková, Mariana Berecová, Marian Hornyák, Ondrej Jób, Katarína Ondrejková/ Ojka, Kristýna Španihelová

 

Ó, ŠATY!
Dátumy podujatí
6.10.2020 utorok 10:00 hod. Pridať do kalendára

Pokladne a rezervácie vstupeniek

Pokladňa

Nám. Ľudovíta Štúra 4, 815 13 Bratislava


Otváracie hodiny

Po:         Zatvorené
Ut, St:    10:00 - 18:00
Št:          12:00 - 20:00
So. Ne:  10:00 - 18:00

Inštitúcia prijíma kultúrne poukazy.