UMENIE JE PREKONAŤ KRÍZU

Diskusné fórum s odborníkmi. 

Žijeme dobu, ktorú sme si začiatkom roka 2020 nedokázali ani len predstaviť. Dlhé mesiace sme mohli kultúru a umenie konzumovať len online, od júna sa veľa divadiel znovuotvorilo a uviedlo predstavenia v obmedzenom režime, dodržiavajúc hygienické nariadenia obmedzujúce kapacitu sál aj komfort divákov. Dnes sa pripravujeme na otvorenie divadelnej sezóny a s obavami sledujeme zostrovanie opatrení pri rastúcich číslach ľudí infikovaných druhou vlnou Covid-19.

Umenie, a zvlášť to živé, prežíva hlbokú krízu, nielen finančnú a existenčnú, ale aj hodnotovú, spoločenskú - umelci a ľudia pracujúci v kultúre sú posledné týždne konfrontovaní s čoraz nenávistnejšími prejavmi verejnosti na sociálnych sieťach.

V našej diskusii sa pokúsime pomenovať stav, v akom sa európska a slovenská kultúra a predovšetkým živé umenie (divadlo) dnes nachádzajú. Pokúsime sa odhadnúť, kam až sa súčasná kríza a druhá vlna pandémie môžu rozvinúť a aké následky to môže mať pre divadlá a umelcov.
Prekonať krízu je umenie. S našimi hosťami a hostkami budeme diskutovať o tom, aké kroky by sme mali podniknúť, aby naše kultúrne organizácie túto krízu nielen prekonali, ale vyšli z nej zdravšie, stabilnejšie a udržateľnejšie. Vnímame krízu ako príležitosť na zmenu a preto otvoríme aj otázku funkčnosti existujúcich právnych foriem zriaďovaných i nezriaďovaných kultúrnych organizácií. Akú právnu formu by mala mať udržateľná kultúrna inštitúcia, aby dokázala efektívne reagovať na súčasnú a prípadné budúce krízy?

Diskusia bude streamovaná prostredníctvom FB platformy.

Diskutovať prídu:
Tomáš Sedláček, hlavný makroekonomický stratég ČSOB, autor úspešnej knihy Ekonomie dobra a zla, preloženej do 21 jazykov
Matúš Bieščad, riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky
Zora Jaurová, producentka, dramaturgička, expertka na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel
Yvona Kreuzmannová, zakladateľka a riaditeľka festivalu TANEC PRAHA a divadla PONEC
Vladimír Procházka, riaditeľ Činoherního klubu, Praha

Moderuje: Katarína Figula, výkonná riaditeľka festivalu Bratislava v pohybe

Vstup je voľný. 

 

UMENIE JE PREKONAŤ KRÍZU

Pokladne a rezervácie vstupeniek

Pokladňa Štúdio 12

Jakubovo nám. 12, 813 57 Bratislava


Otváracie hodiny

Začiatok predstavení je o 19.00 hod., pokiaľ nie je uvedený iný čas.
Hodinu pred každým predstavením si môžu prísť študenti zakúpiť zľavnené vstupenky (pokiaľ nie je dané predstavenie už vypredané).