PRINCÍPY NEWSPEAKU

Orwellov text Princípy newspeaku je obsiahla poznámka pod čiarou k slávnemu románu 1984. Formou „odbornej" vedeckej prednášky autor opisuje fungovanie oficiálneho jazyka fiktívnej Ocenánie - románovej vízie totalitného štátu budúcnosti.

Dĺžka predstavenia: 60 minút

Premiéra: 17.10.2016

Orwellov text Princípy newspeaku je obsiahla poznámka pod čiarou k slávnemu románu 1984. Formou „odbornej" vedeckej prednášky autor opisuje fungovanie oficiálneho jazyka fiktívnej Ocenánie - románovej vízie totalitného štátu budúcnosti. Analýza charakteristických jazykových postupov oficiálnej „novoreči" tu rozkrýva tie najjemnejšie a najmenej nápadné prostriedky, ktorý mi moc odníma jednotlivcovi politické slobody a nakoniec likviduje jeho ľudskú integritu.
Scénická podoba Orwellovho textu bola vytvorená priamo na špecifický priestor Štúdia 12, bývalého nahrávacieho štúdia Československého rozhlasu. Formálne balansuje niekde na pomedzí činohry, happeningu, akustickej a výtvarnej inštalácie - v úsilí podať Orwellovu víziu a varovanie v čo najkoncentrovanejšej podobe. Rozhodujúcim médiom je tu divák sám - v miere vnímania, v miere aktualizácie a spoluúčasti.
Koncept a réžia R. Ballek
Zvukový dizajn M. Kobolka
Scéna T. Ciller
Kostýmy K. Holková
Účinkujú R. Roth, D. Kavaschová/M. Potokárová, M. Kobolka


Špeciálna vďaka za odbornú konzultáciu patrí S. Krekovičovi a M. Ožvoldovi.

Produkcia Supra Bohema, o.z. v spolupráci so Štúdiom 12

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

PRINCÍPY NEWSPEAKU

Pokladne a rezervácie vstupeniek

Pokladňa Štúdio 12

Jakubovo nám. 12, 813 57 Bratislava


Otváracie hodiny

Začiatok predstavení je o 19.00 hod., pokiaľ nie je uvedený iný čas.
Hodinu pred každým predstavením si môžu prísť študenti zakúpiť zľavnené vstupenky (pokiaľ nie je dané predstavenie už vypredané).