OTELLO

5.11.2019 18:30

Gioachino Rossini - Dramma per musica v 3 dejstvách v talianskom jazyku.

Dĺžka predstavenia: cca 2,30 hod.

Miesto: Sála Štátnej opery,

Slovenská premiéra

"Pomsta sa rodí z emócie. O čo silnejší bol cit, o to ničivejšia je odplata. Tento citát vychádza z antickej tragédie a je veľmi výstižný aj pre Shakespearovho Othella, ktorý sa stal predlohou mnohých umeleckých diel. Príbeh žiarlivého muža, ktorý chladnokrvne zavraždí (alebo v našom prípade aj nezavraždí) svoju milovanú ženu, snáď netreba nikomu predstavovať.

Rosiniho opera Otello v posledných desaťročiach na svetovej opernej scéne zažíva veľké znovuzrodenie. Zaraďuje sa medzi „rossiniovky", ktoré sú vždy veľkou výzvou pre spevákov a zároveň ich nočnou morou, a to najmä pre náročnosť hudobných partov - od interpretov vyžadujú technickú bravúru a vokálnu vyspelosť. Štátna opera v Banskej Bystrici je dlhodobo známa svojimi zaujímavými dramaturgickými počinmi. Som rada, že sa tento raz rozhodla zaradiť do repertoáru menej známy, no o to viac náročný titul a, navyše, pripraviť si pre publikum malé prekvapenia. G. Rossini skomponoval pre túto operu dva závery - jeden šťastný a druhý tragický. V našej inscenácii prichádzame so svetovou raritou, v rámci ktorej umožníme divákom vybrať si záver opery podľa vlastného želania. Hlasovaním publikum rozhodne o priebehu predstavenia - či budeme svedkami veľkej drámy, alebo radšej šťastného rozuzlenia.

Ďalším veľkým lákadlom je umelecký prínos slovenského módneho návrhára svetového mena Borisa Hanečku. Ten pripravil pre túto opernú inscenáciu jedinečné módne divadlo. Vo svojich pozoruhodných kostýmových návrhoch sa voľne inšpiruje dobovými renesančnými odevmi.

Sľubujem, že prekvapenia, ktoré som práve spomenula, nie sú v inscenácii Otello jediné. Dovidenia na premiére i reprízových predstaveniach! "
(Andrea Hlinková, režisérka)

Libreto: Francesco Berio di Salsa

Hudobné naštudovanie: Marian Vach
Dirigent: Marian Vach
Dirigent: Ján Procházka
Réžia: Andrea Hlinková
Dramaturgia: Alžbeta Lukáčová
Kostýmy: Boris Hanečka
Scéna: Miriam Struhárová
Zbormajster: Ján Procházka

Obsadenie:

Otello: ZI-ZHAO GUO
Desdemona: MARIANA HOCHELOVÁ
Elmiro: IVAN ZVARÍK
Rodrigo: DUŠAN ŠIMO
Jago: PETER MALÝ
Emilia: JARMILA BALÁŽOVÁ
Doge: KAROL KURTULÍK
Lucio: TOMÁŠ DEDIČ
Un Gondoliere: TOMÁŠ DEDIČ

Spoluúčinkuje: zbor a orchester Štátnej opery
Koncertný majster: Oldřich Husák

O závere predstavenia ROZHODNETE VY!
G. Rossini skomponoval pre túto operu dva závery - jeden šťastný a druhý tragický. V našej inscenácii prichádzame so svetovou raritou, v rámci ktorej vám umožníme vybrať si záver opery podľa vlastného želania. Hlasovaním rozhodnete o priebehu predstavenia - či budete svedkami veľkej drámy, alebo radšej šťastného rozuzlenia.

Pri vstupe do foyer si každý divák vyberie podľa vlastného uváženia jednu farebne označenú hlasovaciu kocku (buď šťastný alebo tragický koniec), ktorú vhodí do pripravenej nádoby. O závere predstavenia rozhodne výsledné sčítanie odovzdaných hlasovacích kociek.

 

 

 

 

Dátumy podujatí
5.11.2019 utorok 18:30 hod. Pridať do kalendára KúpiťRezervovať

Pokladne a rezervácie vstupeniek

Alica Miklošková

Národná ulica 11, 974 01 Banská Bystrica
infolinka: +421 48 2457 120
email: rezervacie@stateopera.sk

Otváracie hodiny

Po, St, Pi: 13,00 -16,00; Ut, Št: 13,00 - 17,00, v deň konania predstavenia 45 minút pred jeho začiatkom.

Inštitúcia prijíma poukážky Le Cheque Dejeuner a Darčekové lístky VAŠA Slovensko.

Elektronickou vstupenkou sa možno preukázať aj pomocou mobilného zariadenia.