STÁLA EXPOZÍCIA SLOVANSKÉHO MÚZEA A. S. PUŠKINA

Ako môžeme spoznať veľkého ruského básnika u nás doma? Slovenská národná knižnica Vás pozýva na návštevu Slovanského múzea A. S. Puškina v Brodzanoch, kde sa in situ zoznámite s jeho dielom a prostredím, v ktorom žila jeho rodina.

Expozícia Slovanského múzea sa člení na 3 časti:

  • Literatúra od veľkomoravského obdobia po realizmus.

Návštevníka chronologicky prevedie dejinami slovenskej literatúry, pričom upozorní na vplyv diel ruských autorov na vývoj našej literatúry (v súčasnosti je táto časť expozície z bezpečnostných a hygienických dôvodov pre verejnosť uzavretá).

  • Rodinné salóny Friesenhofovcov a Oldenburgovcov.

Ako žila načša šľachta? Historické salóny zaujmú dobovým i pôvodným nábytkom, osobnými predmetmi, rodinnými albumami a bohatou obrazovou výzdobou (niektoré z vystavených portrétov a krajiniek maľovala aj dcéra Friesenhofovcov - Natália von Oldenburg). Napríklad salón druhej manželky baróna von Friesenhof, rakúskeho diplomata v Petrohrade, Alexandry Gončarovovej - Friesenhofovej, je zariadený pôvodným nábytkom. V hudobnom salóne sa nachádzajú vzácne knihy zo Smirdinovej knižnice v Petrohrade, či atlas ruských gubernií z roku 1822, vytlačený vo Francúzsku.

  • Život a dielo A. S. Puškina

Fenomén meno Puškin predstavený cez jeho literárne diela a ich vplyv na slovenskú literatúru.