ĽUDOVÍT HOLOŠKA - MAĽBY, KRESBY, ILUSTRÁCIE, TEXTY

Termín: 24. 1. 2014 - 23. 2. 2014
Miesto: Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
Otvorenie výstavy: 23.1.2014 o 16.00 hod.
Kurátor výstavy: PhDr. Ľubomír Podušel, CSc.

Otvorené denne okrem pondelka od 12.00 hod. do 18.00 hod.

   Výstava obrazov, kresieb a ilustrácií slovenského maliara Ľudovíta Hološku (1943) doplnená o ukážky jeho teoretických názorov a postojov v podobe publikovaných textov a rukopisov, je umelcovou prvou monografickou prehliadkou v Dome umenia v Bratislave. Pripravená bola pri príležitosti jeho nedávneho životného jubilea. Prináša prierez Hološkovou celoživotnou tvorbou na pôde výtvarných disciplín, ktorým sa venuje od začiatku (maliarstvo, kresba, ilustrácia + texty) a v rámci ktorých realizoval a realizuje svoju celoživotnú ambíciu - osvetliť zložitú výpoveď umeleckého diela - „jazyk umenia", jeho špecifičnosť, autenticitu prostredníctvom zložitých i zdanlivo jednoduchých reflexií vnútorného a vonkajšieho sveta s ktorým bol, je a ostáva on sám konfrontovaný. Vystavených je vyše 150 obrazov, kresieb, ilustrácií a autorských textov umelca. Hološka servíruje účinnosť svojich výtvarných ingrediencií na tácke plnej zašifrovaných znakov, ktoré sú príťažlivé a osobité, alebo zahalené do rúcha tajomstiev, viac-menej zrozumiteľných kódov, štruktúr a grafov. Nenechávajú nikoho na pochybách, že pri ich dešifrovaní treba pracovať s citom i hlavou. Realita ako symbol a znak sa objavuje v Hološkových obrazoch a kresbách figúr, figurálnych zostáv, zátiší, krajín a pod., ktoré pochádzajú z umelcovej doterajšej tvorby (kvalitatívne a kvantitatívne obsažnej pokiaľ ide o výrazovú štruktúru, typológiu a sémantické rozpätie sústredené vo voľných maliarskych a kresliarskych cykloch aj ilustráciách).

    Vznik jeho tvorby bol predurčený umelcovou profesionálnou dráhou (štúdium na bratislavskej Škole umeleckého priemyslu (1958 - 1962), v rokoch 1962 - 1968 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. L. Čemický, J. Mudroch) a v roku 1969 postgraduálne štúdium (tamže - u prof. V. Hložníka) a vlastnou výtvarnou výbavou. Tá sa formovala na pozadí domácich a zahraničných vzorov, neskôr sa rozvinula v samostatnú cestu maliara, ktorý ako jeden z mála uplatňuje v našom umení počnúc obdobím 70. rokov 20. storočia princípy analytickej a znakovej maľby, a preniká do posledného desaťročia umelcovej tvorby. Hološka prišiel s tedenciou koncipovať nový jazyk maľby, ktorý by nebol len definíciou - potvrdením získaných objavov korešpondujúcich s maliarskymi meditáciami a ich následnými farebnými a tvarovými explóziami v Európe a vo svete, ale aj pokusom o vlastný prínos do tejto oblasti. Projektoval prienik do spôsobov umeleckej transpozície sveta v kontexte európskych a zahraničných výtvarných snažení. V tomto zmysle ohlásil nástup novej umeleckej výpovede na pomedzí reality a abstrakcie, tvarov a farieb rozvíjaných na ploche, zároveň akoby do priestoru, zakotvené v olejomaľbách, temperách, kombinovaných technikách, kresbách, ktoré tvoria jadro vystavenej kolekcie.

   Ľudovít Hološka je jeden z prvých maliarov analytikov na Slovensku, ktorý vstúpil na scénu našeho výtvarného umenia ako pôvodný autor a pôvodným autorom aj ostal. Neustále dokazuje, čo mnohí nevedia, čo robí z každého umelca osobnosť - je sám sebou. O tom je jeho výstava usporiadaná v mesiacoch január - február 2014 v Dome umenia v Bratislave.

Ľubomír Podušel

 

Obrázok nie je k dispozícii