3. SYMFÓNIA HENRYKA GÓRECKEHO

26.6.2022 20:30

BENEFIČNÝ KONCERT     /      Svetoznáma "Symfónia žalostných spevov" Henryka Góreckeho v Dóme sv.Alžbety.

Miesto: Dóm sv.Alžbety,

Svetoznáma symfónia Henryka Góreckeho je skladbou plnou transcendentálnej hĺbky, smútku ale i nádeje. Po premiére v novembri v minulom roku zaznie po prvý krát v priestore Dómu sv. Alžbety, ktorý ešte viac umocní jej duchovné posolstvo. V sólovom parte sa predstaví členka Viedenskej štátnej opery Slávka Zámečníková. Štátne divadlo Košice venuje koncert obetiam vojny na Ukrajine.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Keď v roku 1977 zaznela po prvý krát 3. symfónia Henryka Góreckeho (1933 - 2010) , "Symfónia žalostných spevov", na festivale vo francúzskom Royane, nikto si toto pozoruhodné dielo obzvlášť nevšimol. Kritika symfóniu prijala veľmi chladno a označila ju dokonca za tonálnu a teda spiatočnícku. V roku 1993 sa však v rebríčku najhranejších hitov vo Veľkej Británii objavilo CD s nahrávkou tohto diela s americkou sopranistkou Dawn Upshaw pod taktovkou Davida Zinmana. V USA sa udržala 38 týždňov na čele rebríčka klasickej hudby a predalo sa celkovo viac ako milión CD nosičov.
Čo spôsobilo tento nebývalý obrovský záujem o toto moderné dielo vážnej hudby? Je to jeho jednoduchosť a pritom duchovná hĺbka, neobyčajná vrúcnosť a svetlo, ktoré napriek smútku tematiky piesní vyžaruje z tejto skladby. V prvej časti Górecki zhudobnil žalospev Márie nad jej synom, pochádzajúci z kláštora z 15. storočia, v druhej časti nápis z cely gestapa v Zakopanom a v tretej sliezsku ľudovú pieseň z času poľských povstaní, opisujúcu hlboký žiaľ matky nad synom, padlým vo vojne.
3. symfóniu Henryka Góreckeho naštuduje Peter Valentovič s úspešnou slovenskou sopranistkou Slávkou Zámečníkovou a orchestrom Opery ŠDKE. Slávka Zámečníková je sólistkou súboru Viedenskej štátnej opery, kde okrem iného na konci minulej sezóny stvárnila titulnú rolu v Monteverdiho Korunovácie Poppey a patrí k našim najlepším spevákom mladšej generácie.

3. SYMFÓNIA HENRYKA GÓRECKEHO
Dátumy podujatí
26.6.2022 nedeľa 20:30 hod. Pridať do kalendára Kúpiť

Pokladne a rezervácie vstupeniek

Denná pokladňa

Hlavná 58, 04277 Košice
infolinka: 055/ 2452269
email: sales@sdke.sk

Otváracie hodiny

DENNÁ POKLADŇA  OTVORENÁ : Pondelok - Piatok v čase od 9.00 hod.- do 12.30 hod. /  od 13.00 hod. do 17.30 hod. ako aj hodinu pred začiatkom predstavenia. 


/ VOP - Všeobecné obchodné podmieky platné od 4.9.2020/ - http://www.sdke.sk/sk/vseobecne-obchodne-podmienky

Storno vstupeniek uznávame len v prípade zrušenia alebo zmeny podujatia.

-------------------------------------------------------------------

Elektronickou vstupenkou sa možno preukázať aj pomocou mobilného zariadenia.

Inštitúcia prijíma poukážky DOXX , Edenred , UP Slovensko