DEŇ ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ A PIROHY 2017

Milovníci folklóru, remesiel a tradičných jedál!Prežite pekný deň v krásnom prostredí národopisnej expozície v prírode a svojou účasťou prispejte k podpore našich kultúrno-historických hodnôt.

Dĺžka podujatia: 10.9.2017

     SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku už tradične pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku v skanzene pripravuje Deň ľudových tradícií.
     Tohtoročné podujatie sa uskutoční pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Petra Chudíka a jeho spoluorganizátormi budú mesto Svidník, OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva, Regionálna rada Zväzu Rusínov-Ukrajincov SR vo Svidníku a organizácie slovenských zväzov záhradkárov a včelárov vo Svidníku.
     Ako každý rok, neoddeliteľnou a najlákavejšou časťou pestrého celodenného programu bude medzinárodná súťaž v príprave pirohov. Ale pripravili sme ešte niečo atraktívnejšie - pokus o rekord v uvarení pirohov. Nepremeškajte možnosť byť svedkami historických momentov!
     Okrem toho budete mať možnosť ochutnať aj županské pirohy.
     Už tradične od rána súčasťou podujatia bude výstava ovocia, zeleniny a kvetov, ponuka včelích produktov, ukážka rôznych typov úľov a rozmanitých včelárskych pomôcok, prezentácia tradičnej remeselnej výroby a remeselného spracovania prútia, dreva, hliny, kovu a kože, poradenská a osvetová činnosť zúčastnených záujmových združení.
     Nezabudli sme na rodiny s deťmi, a tak na tých najmenších čaká zábava na kreatívnom ihrisku.
     Všetci návštevníci podujatia budú mať možnosť občerstviť sa vo furmanskej krčme.
     Tradícia spevu, hudby a zábavy nebude chýbať ani tento rok. O folklórnu atmosféru podujatia sa postarajú FS Stropkovčani a FS Oľšavčanka, na ľudovú nôtu zahrá skupina FOGAŠ zo Svidníka, zaspieva speváčka ľudových piesní Laura Fuzériová, spestrením kultúrneho programu bude vystúpenie našich hostí z Ukrajiny: sólistov Poltavskej filharmónie, zaslúžilej umelkyne Ukrajiny Valentyny Kolisnyk, Volodymyra Danilova, Mykolu Harmaša a tanečnej skupiny súboru POLTAVA.
     Medzinárodnú súťaž vo varení pirohov múzeum organizuje od roku 1996, teda tento rok sa uskutoční jej 22. ročník.

    Deň ľudových tradícií a Pirohy 2017 sa uskutočnia v areáli skanzenu 10. septembra 2017/nedeľa/ od 9.00 do 18.00 hod.

Vstupné 1,50 €.

Záštita podujatia: predseda PSK MUDr. Peter Chudík
Hlavný sponzor podujatia: Peter Pilip - BYTSERVIS Svidník
Podujatie je spolufinancované z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja
Mediálni partneri SNM: PRAVDA, TA SR

 

DEŇ ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ A PIROHY 2017

Pokladne a rezervácie vstupeniek

SKANZEN

Nad svidníckym amfiteátrom, 089 01 Svidník
infolinka: +421 54 245 10 01
email: sekretariat-muk@snm.sk

Otváracie hodiny

Národopisná expozícia v prírode (skanzen) SNM-MUK sa nachádza 1 km od centra mesta, 200 m od hlavnej cesty smerom na Bardejov.


Otváracie hodiny

Máj - október:
pondelok - piatok od 8.30 do 18.00 h.
sobota - nedeľa od 10.00 do 18.00 h.


November - apríl: len vopred ohlásené návštevy

Inštitúcia prijíma kultúrne poukazy.